راهنمای خرید فرش دستبافت 2

//راهنمای خرید فرش دستبافت 2

راهنمای خرید فرش دستبافت 2

راهنمای خرید فرش دستبافت

در این مقاله که ادامه راهنمای خرید فرش دستبافت است چند نکته مهم که حتما باید به آن ها توجه کنید را بیان می کنیم. همچنین در مقاله قبلی به بررسی فرش و قالی می پرداختیم و از نظر قیمت ، کیفیت ، تراکم ، رنگ ، جنس آن ها را بررسی کردیم . می توانید در انتهای این مقاله کامنت بگذارید، در اسرع وقت پاسخ گو خواهیم بود.

  •  قالی عیب‌دار نخر

عیب و ایراد قالی را بهتر است موقع خرید تشخیص دهید، چون به احتمال زیاد پس از پرداخت پول آن و آوردنش به خانه، دیگر تعویض یا پس گرفته نمی‌شود. اما عیب و ایرادهای یک قالی چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

  • دورگه ‌بودن زمینه

خوب خوب نگاه کنید. گاهی رنگ قسمت بالای زمینه قالی از رنگ قسمت پایینی آن کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر است. چشم دقیق و ریزبینی داشته باشید و در نور، خوب قالی را نگاه کنید؛ اگر 2 رنگ باشد قیمت آن گاهی تا نصف کاهش پیدا می‌کند!

  • اندازه قالی

اگر اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج، بیشتر یا کمتر از 3 سانتی‌متر با اندازه فاصله آنجا تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد، از قیمت قالی بسیار کم می‌شود؛ پس توی جیبتان خط‌کش داشته باشید.

  • کم‌ بافی

حتما موقع خرید فرش به پشت آن نگاه کنید؛ اگر گره‌ها منظم، پشت‌سر هم و یک‌اندازه بود که هیچ، ولی اگر اندازه گره‌ها متفاوت، نامنظم و گاهی با فاصله بود یعنی بافنده یا شلخته بوده یا خدای نکرده متقلب! مثلا در یک فرش 50 رج که باید در هر 7 سانتی‌متر 50 گره داشته باشد، گره‌ها کمتر است، یا گره‌ها خوب شانه نخورده و پرزها کشیده نشده است؛ به‌هرحال یک جای کار می‌لنگد.

  • شکستگی گل قالی

این مورد خیلی تخصصی است زیرا گل‌های قالی اعم از شاه‌عباسی، آویزان، ستاره‌ای و… اندازه استانداردی دارند که تنها بافنده‌ها، کارشناسان و فروشندگان قالی از آن اطلاع دارند. اگر در بافت این گل‌ها شکل و اندازه استاندارد رعایت نشود، از ارزش قالی کم می‌شود. این دیگر کار شما نیست؛ از یک خبره کمک بگیرید یا از روی گل‌های قرینه، اندازه‌های ناموزون را حدس بزنید.

مقاله ای کاربردی درباره  فرش دستبافت گونه

By |2018-06-27T18:09:38+03:30می 4th, 2018|فرش دستبافت|1 Comment

About the Author:

One Comment

  1. […] رنگ فرش است، در انتخاب رنگ فرش دقت کافی را به عمل بیاورید و […]

Leave A Comment

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پشتی سنتی نگین مشهدخرید
+ +