خانه / فرش ابریشم / نگهداری فرش ابریشم 2

نگهداری فرش ابریشم 2

نگهداری فرش ابریشم

در این سلسله مقالات بصورت کامل تمامی نکاتی که برای نگهداری فرش ابریشم لازم است بدانید را قرار می دهیم. مقاله قبلی را در نگهداری فرش ابریشم 1 بخوانید.

کُرکِ لِه شده ( مخصوص فرش های کرک دار )

اگر بر روی فرش مبل قرار دارد بطور مداوم آن را جابجا کنید تا فقط بر قسمت خاصی از فرش نباشد و باعث فشرده شدن کرک آن نشود. اگر مبل سنگین دارید که پایه های آن بر روی فرش جا انداخته است، با مسواک بر روی قسمت موردنظر بکشید، با آب به مقدار جزیی نمدار کنید و دوباره به آرامی روی آن مسواک بکشید.

شست و شو/ تمیز کردن فرش های دستباف ( مخصوص فرش های پشمی )

زیبایی و دوام فرش های دستباف بستگی زیادی به تمیزی و توجه دارد. فرش های دستباف بسته به مورد استفاده و حجم رفت و آمدی که بر روی آنها انجام میشود، بطور متوسط بین ۳ تا ۵ سال یک بار باید شسته شوند. بهترین روش این است که هروقت فرش کثیف به نظر رسید، شسته شود.

مواد شوینده فرش ابریشم

جهت نگهداری از فرش ابریشم به هیچ عنوان فرش ابریشم را با مواد شیمیایی یا بوسیله ی بخار نشویید زیرا موجب شکنندگی مصالح فرش و افت کیفیت فرش میشود. فرش دستباف را در ماشین لباسشویی نشویید. فرش ابریشم را با زور و فشار جابجا نکنید و نفشارید. فرش ابریشم را در آب فرو نبرید، مگر در صورت اضطرار. تمیز کردن سطحی در اکثر مواقع کافیست. بهترین راه برای شست وشوی فرش دستباف استفاده از آب سرد و کمی مایع پاک کننده ی ملایم است که این کار باید توسط یک قالیشوی حرفه ای انجام شود، نه در خانه. (نگهداری فرش ابریشم)

جاروبرقی

به هیچ وجه ریشه های فرش ابریشم را جاروبرقی نکشید. کشیده شدن دنباله ریشه ها در ساکشن جاروبرقی منجر به پاره و شکسته شدن ریشه ها میشود. برس جاروبرقی را روی فرش دستباف نکشید. یا برس را دربیاورید یا از ضمیمه ها استفاده کنید. جارو برقی کشیدن و تمیز کردن فرش ابریشم در مواقع اضطرار مفید است.

لکه برداری

روش ذیل برای لکه برداری روشی عمومی است و ممکن است در مورد همه ی قالی ها به دلیل اختلاف در نوع رنگ و مصالح جواب ندهد. مواد ریختنی. اگر چیزی روی فرش ریخت سریعا به سراغ آن بروید. اکثر مواد ریختنی بدون برجای گذاشتن لکه از بین میروند اگر که سریعا پاک شوند. اول تا جایی که میشود مایع ریخته شده را با تکه ای پارچه یا حوله ی کاغذی بردارید. سپس مایع را با آب رقیق کرده و قسمت مرطوب را تا انجا که نم کاملا از بین رود، لکه برداری کنید. اگر باز هم قسمتی از مایع بر روی فرش ابریشم باقی ماند، این فرآیند را تکرار کنید. بعد از لکه برداری قسمت مرطوب را خشک کنید.

نگهداری فرش ابریشم نگهداری فرش ابریشم نگهداری فرش ابریشم 2                     2 300x225

نگهداری فرش ابریشم

در پایان امیدواریم از خواندن این مقاله مطالب جالبی را یاد گرفته باشید. در سری مقاله های دیگر مانند نگهداری از فرش ماشینی یا دستبافت باز هم نکات دیگری مطرح شده اند که در صورت نیاز می توانید به آن ها نیز مراجعه نمایید.

با تشکر از حوصله شما

منبع: https://bit.ly/3jhBJDC

درباره ی moradi

مطلب پیشنهادی

از بین بردن بوی فرش از بین بردن بوی فرش از بین بردن بوی فرش carpet cleaning solution recipe art

از بین بردن بوی فرش

از بین بردن بوی فرش اگر نمی خواهید زحمت شستن فرش را داشته باشید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *